Fritzing Nedir? Fritzing Kullanımı

fritzing logo

Fritzing Nedir?

Fritzing, elektronik çizim ve simülasyon programıdır. Diğer elektronik çizim programlarımdan ayrılan ve popüleritesini arttırma nedeni, geliştirme kartları(özellikle arduino modülleri)  ve kütüphaneleri olmasıdır. Bu nedenle Fritzing arduino ile uğraşan kitleler arasında çok kullanılan bir elektronik devre çizim programıdır.

 

fritzink ekran görüntüsü

İçerisinde direç,kondansatör, led, diyot, vb. kompanetler, çeşitli kartlar, röleler ve dışarıda oluşturulup eklene bilen kütüphaneler bulunur. Elektronik ile hobi olarak ilgilenenler için hazırlanmış bir program diyebiliriz. Programı “www.fritzing.org” adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 Fritzing kullanımı oldukça basit ve kullanımı kolay olan bir programdır. 

fritzing açılış ekranı

Hoş Geldiniz ekranı ile bizleri karşılar, hemen yanında "Deneysel Devre Tahtası" bulunmakta , çizimler burada yapılmaktadır. Sağ yanda da Bölümler bölümü bulunmakta, buradan devre elemanlarını ekleyebilirsiniz. Denetleyici ekranından eklemiş olduğunuz eleman özelliklerini seçebilirsiniz. Örneğin direnç eklediniz değerini değiştirebilirsiniz, led eklediniz rengini değiştirebilirsiniz.

fritzing bölümler menüsü